W jakich sytuacjach jest wymagane zrobienie świadectwa energetycznego

W jakich sytuacjach jest wymagane zrobienie świadectwa energetycznego

Zdecydowana większość posiadaczy domów postawionych po 2009 roku kwestię energetycznego świadectwa powinna już mieć za sobą. Bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami byli oni zobligowani do tego, aby takie świadectwo zrobić. Także wszystkie stawiane obecnie budynki również dysponują tym dokumentem, bo bez niego nie dałoby rady skończyć inwestycję.

Lecz od bieżącego kwietnia pewna liczba osób posiadających starsze mieszkania i domy także przed taką koniecznością stanęła. Dotyczy to wszystkich, którzy planują wynająć lub sprzedaż nieruchomość. Bez tego nie można zrealizować tego typu transakcji, a poza tym właściciel może się narazić na jakąś finansową karę. Ta może być całkiem pokaźna, i wynosić nawet do 5000 złotych. Z tego też powodu dużo lepszym wyjściem jednak będzie zdecydowanie się na Świadectwo energetyczne, szczególnie że ceny wcale nie są jakieś wygórowane.

Przy niewielkim mieszkaniu bez żadnego problemu można znaleźć audytora, jaki wykona wszystko za mniej więcej trzysta złotych. Za większe mieszkania i domy trzeba będzie nieco więcej zapłacić, ale w przypadku wielorodzinnych budynków liczyć się trzeba z wydatkiem nawet kilku tysięcy. Jakiś wpływ na ostateczną cenę ma stan techniczny budynku oraz lokalizacja, w małych miasteczkach spodziewać się można niższych cen. Widać więc doskonale, że przy takich kwotach nie warto ryzykować potencjalnej kary.

Na przeprowadzenie audytu potrzeba przeważnie od kilku do kilkunastu dni, natomiast takie Świadectwa energetyczne mają później ważność 10 lat. Jednak jeżeli podczas tego okresu budynek przejdzie jakieś prace modernizacyjne czy remontowe, to prawdopodobnie będzie potrzebna ponowna certyfikacja. Aby certyfikat był ważny, to musi być zrobiony przez osobę dysponującą odpowiednimi upoważnieniami. Do jego przeprowadzenia trzeba przedstawić między innymi zdjęcie frontowe obiektu a także informację o materiałach użytych do budowy stropów i ścian oraz parametrach zamontowanych okien.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podobne publikacje

15. Park Sztuki – Wystawa Plenerowa w Zamku Kliczków

15. Park Sztuki – Wystawa Plenerowa w Zamku Kliczków

W 2009 roku narodziła się inicjatywa, która dziś świętuje swoje piętnaste urodziny – „Park Sztuki – Zamek Kliczków”. Pomysłodawcą i prezesem…
Dlaczego logistyka i transport mają takie znaczenie w dzisiejszym świecie

Dlaczego logistyka i transport mają takie znaczenie w dzisiejszym…

Każdego dnia w wielu krajach świata są przewożone miliony ton ładunków. Transportowa branża bardzo dynamicznie się rozwija, i obejmuje ona wiele…
Modne dodatki damskie – coś ciekawego i niebanalnego na każdą okazję

Modne dodatki damskie – coś ciekawego i niebanalnego na…

Od wielu lat damska moda może się zmienić z dnia na dzień. Co sezon lansuje się zupełnie inne kolory czy fasony.…

Dodaj komentarz