Jakie obowiązki mają posiadacze nieruchomości w związku ze świadectwami energetycznymi

Jakie obowiązki mają posiadacze nieruchomości w związku ze świadectwami energetycznymi

Od wielu lat wszystkie nowe budynki posiadać muszą świadectwo energetyczne. Świadectwo jest dokumentem określającym przybliżone roczne zużycie całej energii koniecznej do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz prawidłowej wentylacji we wnętrzu. Znając koszty mediów można dzięki temu oszacować, jaki będzie koszt użytkowania nieruchomości w tym zakresie. Takie informacje to nic innego jak energetyczna klasa danego budynku. Porównując je wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Kołobrzeg. Jest to dokument niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie, więc każdy najemca lub kupiec ma prawo się go domagać.

Zależnie czy chodzi o cały budynek czy pojedynczy lokal, świadectwo energetyczne objąć powinno odpowiedni zakres danych o zużywanej. Informacja o obecności dokumentu jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego niedostarczenie mogą grozić wysokie kary. Jedynie właściciele nieruchomości nie przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem nie będą musieli wykonać takiego audytu. Jednak nie oznacza to, że nie muszą tego robić. Wraz z określeniem energetycznej klasy dostaje się bowiem wytyczne pomagające zmodernizować budynek do tego, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Przyszłe korzyści z pewnością są większe, niż cena za wystawienie świadectwa energetycznego. Cena za ten zależna jest zależna od wielu czynników, między innymi od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej kosztuje Świadectwo energetyczne Szczecin niż identyczny zrobiony dla domu w małej miejscowości. Inne składowe ceny to na przykład ilość instalacji wewnętrznych oraz rozmiar budynku. Spory wpływ na ostateczną cenę ma także dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się liczne parametry potrzebne do obliczeń. Jednak w praktyce koszt wystawienia świadectwa energetycznego powinien się z reguły zamknąć w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podobne publikacje

15. Park Sztuki – Wystawa Plenerowa w Zamku Kliczków

15. Park Sztuki – Wystawa Plenerowa w Zamku Kliczków

W 2009 roku narodziła się inicjatywa, która dziś świętuje swoje piętnaste urodziny – „Park Sztuki – Zamek Kliczków”. Pomysłodawcą i prezesem…
Dlaczego logistyka i transport mają takie znaczenie w dzisiejszym świecie

Dlaczego logistyka i transport mają takie znaczenie w dzisiejszym…

Każdego dnia w wielu krajach świata są przewożone miliony ton ładunków. Transportowa branża bardzo dynamicznie się rozwija, i obejmuje ona wiele…
Modne dodatki damskie – coś ciekawego i niebanalnego na każdą okazję

Modne dodatki damskie – coś ciekawego i niebanalnego na…

Od wielu lat damska moda może się zmienić z dnia na dzień. Co sezon lansuje się zupełnie inne kolory czy fasony.…

Dodaj komentarz